• Bu forum sitesi satılıktır. İlgilenenler iletişim bölümünden bizlere ulaşabilir.

[mIRCX] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Güncel Proxy List kategorisinde admin tarafından oluşturulan DNS İle Yasaklı Sitelere Giriş başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,635 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Güncel Proxy List
Konu Başlığı DNS İle Yasaklı Sitelere Giriş
Konbuyu başlatan admin
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan admin

admin

Mustafa Kemal ATATÜRK
Administrator
Katılım
16 Kas 2019
Mesajlar
523
Tepkime puanı
1
Puanları
18
Konum
public_html
Cinsiyet
Erkek
İlgi Alanı
Xenforo
IRC
irc.superalem.org

İtibar:

dns-ile-yasakli-sitelere-giris.jpg
İnternet üzerinde sörf gerçekleştirirken pek çok yasaklı siteye rastlayabiliyoruz. Bu da interneti etkili bir şekilde kullanmamızı engelliyor tabii. Ancak bu sorundan çok basit bir yöntemle kurtulunabilir; DNS sunucuları. Bu sunucular aracılığıyla istediğiniz bütün yasaklı sitelere giriş yapabilecek ve internet gezintilerinize devam edebileceksiniz.
DNS Nedir?

DNS, internetin bölümlerinin iletişimini organize etmeye yarayan bir tür kontrol sistemidir. Her internet ağı, kendisine ait yalnızca 1 IP adresine sahip olabilmektedir. Her IP adresini hatırlamanın olanağı olmadığından dolayı bu adresler, web adresi olarak görülmektedir. DNS sunucuları ise, internet adreslerinin IP karşılığını bünyelerinde barındırma görevini üstlenmişlerdir. DNS, katılımcısı olan bütün kuruluşların adreslerini aklında tutar ve gerekirse bu adresleri sayısal bilgiye, yani IP adresine dönüştürür. Kısaca söylemek gerekirse; DNS, internetin en temel yönetici sistemidir. Web adreslerinin sonunda com, edu, org, net, gov, mil, num, arpa gibi isimler bulunan siteler, DNS sunucuları bulunan sitelerdir.
DNS Sunucuları Ne İşe Yarar?

DNS sunucuları, herhangi bir web adresine, IP adresini aklınızda tutmanıza gerek kalmadan ulaşabilmenizi sağlar. DNS sunucusu, eğer değiştirmediyseniz bilgisayarınızın size temin ediyor olduğu otomatik sunucudur. Yasaklı sitelere giriş için DNS sunucusu yardımınıza koşar. DNS sunucularını kullanarak ülkemizde yasaklı olan her türlü siteye girmek mümkün. Sitelerin yasaklanmasının belli başlı nedenleri olabilir. Bu nedenler site sahibinin, sitesini, bizim ülkemizde erişime engellemiş olması olabileceği gibi, aynı zamanda belli başlı gerekçeler nedeniyle Türk Telekom’un gerçekleştirdiği yasaklamalar da olabilir. Eğer giriş yapmak istediğiniz sitenin güvenilirliğine dair hiçbir endişeniz yoksa, DNS sunucularını kullanarak giriş sağlayabilirsiniz.
Hızlı DNS Adresleri

DNS sunucusu seçiminde hızlı DNS adresleri tercih etmek çok daha faydalı olacaktır. Zira DNS sunucuları yalnızca yasaklı sitelere giriş sağlamaz, internetinizi hızlandırarak internet performansınızı ve veriminizi de arttırır. En hızlı ve güncel DNS adresleri şunlardır;
  • Level3 DNS
DNS1: 209.244.0.3 / DNS2: 209.244.0.4
  • Open DNS
DNS1: 208.67.222.222 / DNS2: 208.67.220.220
  • Google DNS
DNS1: 8.8.8.8 / DNS2: 8.8.4.4
  • Cloudflare DNS
DNS1: 1.1.1.1 / DNS2: 1.0.0.1
  • Alternate DNS
DNS1: 198.101.242.72 / DNS2: 23.253.163.53 DNS değiştirme işlemlerinde birinci ve ikincil adreslerin doğru yazılması önemlidir. Bir DNS adresinden birinci, diğer bir DNS adresinden ikinci DNS alınarak işlem yapılamaz. Seçtiğiniz DNS sunucusunun tüm adreslerin doğru kullanımı önemlidir.
Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

Yasaklı sitelere girmek için DNS sunucunuzu değiştirmeniz gerekir. Bunu da, bilgisayarlarınızda manuel olarak yapmanız mümkün. 5 dakikadan kısa sürecek bir işlemden sonra yasaklı sitelere giriş yapabileceksiniz. Yasaklı sitelere giriş Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlarınızda Denetim Masasında gerçekleştirilir. Öncelikle Denetim Masasına giderek Ağ ve İnternet butonuna tıklayıp, Ağ ve Paylaşım Merkezini açmanız gerekiyor. Buradan ‘Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin’ seçeneğini işaretledikten sonra karşınıza gelen ekrandan Özellikleri seçiyorsunuz. Önünüze çıkacak olan öğelerden ‘İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)’ isimli olanına tıklayıp, DNS1 ve DNS2 adreslerini girdiğinizde işleminiz tamamlanıyor. Yasaklı sitelere giriş Windows 8 işletim sistemine sahip olan cihazlarda da aynı şekilde gerçekleştirilmektedir. Windows 7 işletim sistemine sahip olan cihazlarınızda ise, Ağ ve Paylaşım Merkezine giriş yaptıktan sonra, Yerel Ağ Bağlantısı seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Daha sonra yine İnternet Protokolü Sürüm 4 karşınıza çıkacaktır. Eğer bir hatayla karşılaşmak istemiyorsanız, DNS ile yasaklı sitelere giriş işlemlerinde hiçbir adres bilgisinin yanlış olmadığına ve işlemlerin doğru sırayla yapıldığına dikkat etmeniz önemlidir.
DNS Kullanmak Bilgisayara Zarar Verir Mi?

İnternetinizi daha hızlı ve etkin kullanabilmenizi sağlayan DNS sunucuları hiçbir zarar teşkil etmez; hatta birçok fayda sağlar. DNS sunucuları hem yasaklı sitelere girmenizi sağlar, hem de en hızlı şekilde girmenize yardımcı olur. DNS bir tür internet kontrol sistemi olduğundan dolayı da bilgisayarınız için hiçbir risk barındırmaz.
 
Üst Alt