reklam reklam

  • Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

admin

Forever mIRCX!
Yönetici
Yetkili
mIRCX Admin
Denetleyici
Katılım
16 Kas 2019
Mesajlar
335
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Konum
public_html
Web sitesi
www.mircx.net

İtibar:

proxy-nedir-proxy-nerede-kullanilir.png

Proxy sunucusu, kullanıcının bilgisayarı ile İnternet arasında aracı görevi gören bir bilgisayardır. İstemci bilgisayarların diğer ağ servisleriyle dolaylı ağ bağlantısı kurmasını sağlar. Proxy sunucu kullanıyorsanız, istemci bilgisayarlar ilk olarak web sayfaları, oyunlar, videolar, mp3, e-kitaplar, İnternet üzerinden çeşitli sunuculardan erişilebilecek diğer kaynaklar gibi bazı kaynaklar talep ederek proxy sunucusuna bağlanacaktır. Bu isteği kabul ettiği anda proxy sunucusu, yerel sabit diskindeki önbellekten gelen kaynakları arayacaktır. Kaynaklar daha önce önbelleğe alınmışsa, proxy sunucusu bunları istemci bilgisayarlara geri gönderir. Önbelleğe alınmazsa, ilgili sunuculara bağlanır ve istemci bilgisayarlar adına kaynakları ister. Daha sonra uzak sunuculardaki kaynakları ‘önbelleğe alır’ ve aynı içerik için sonraki istekleri doğrudan döndürür.Günümüzde proxy sunucuyu, yerel ağdaki İnternet bağlantılarını paylaşmak, IP adresimizi gizlemek, İnternet erişim kontrolünü uygulamak, engellenen web sitelerine erişmek ve benzeri işlemler için çeşitli amaçlar için kullanıyoruz. Bu, kişilerin proxy sunucusu kullanmasının nedenlerinden bazıları:
Proxy nerede kullanılır?
  1. LAN üzerindeki İnternet bağlantısını paylaşmak için. Bazı küçük işletmeler ve ailelerin birden fazla bilgisayarı vardır, ancak yalnızca bir Internet bağlantısıyla, LAN üzerindeki diğer bilgisayarlar için Internet bağlantısını bir proxy sunucusu ile paylaşabilirler.
  2. İnternette gezinmeyi hızlandırmak için. Proxy sunucusu kullanıyorsanız, istemci bilgisayarlardan gelen tüm istekler ilk önce proxy sunucusuna erişir, proxy sunucusu gerekli kaynakları yerel sabit diskinde web önbellek işleviyle birlikte önbelleğe aldıysa, istemciler doğrudan proxy sunucusundan geri bildirim alırlar; doğrudan erişmekten daha hızlı. İstemci bilgisayarın IP adresini gizlemek ve böylece isimsiz olarak dolaşmak için, bu güvenlik nedenlerinden dolayıdır. Bir proxy sunucusu, saldırının ve beklenmeyen erişimin önlenmesi için, kullanıcının bilgisayarı ile İnternet arasında aracı olarak görev yapabilir.
  3. İnternet bağlantısı için kimlik doğrulama, bant genişliği kontrolü, çevrimiçi zaman kontrolü, İnternet web filtresi ve içerik filtresi vb. Gibi İnternet erişim kontrolü uygulamak.
  4. Güvenlik kısıtlamalarını ve filtrelerini atlamak için. Örneğin, birçok çalışma ofisi facebook ve myspace’i engelledi, ancak bu kısıtlamaları atlamak ve engellenen web sitelerine kolayca erişmek için proxy sunucusunu kullanabilirsiniz.
  5. Giden içeriği, örneğin veri kaçağı korumasını taramak için.
  6. Bölgesel kısıtlamaları aşmak. Örneğin, hizmetini belirli bir ülkeyle sınırlandırmak için IP tabanlı konum belirleme kullanan bir sunucuya, servise erişmek için o ülkede bulunan bir proxy kullanılarak erişilebilir.
 
Üst Alt