reklam reklam

  • Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Para Biriktirme Yolları

osman75

Forever mIRCX!
Yeni Kullanıcı
Katılım
18 Ara 2019
Mesajlar
60
Tepkime puanı
0
Puanları
6

İtibar:

Maddiyatın hemen hemen her alanda kendini etkili şekilde gösterdiği günümüz ekonomik koşullarında para biriktirmek ve bunu değerlendirmek çoğu zaman hayli zor olmaktadır. Aylık geçim miktarını değiştirmeden ve kazançta da herhangi bir değişiklik yaşamadan nasıl para biriktirilebilir ve değerlendirilebilir peki?
Türkiye'de son dönemde artan enflasyon oranları ve aynı oranda artmayan asgari ücret dikkate alındığında, asgari ücretle yaşamaya çalışanların para biriktirme imkanı pek yok. Ancak biz yine de çalışan kesim için nasıl para biriktirilir şeklinde bir makale kaleme almak istedik.
Öncelikle para biriktirmek için günlük ihtiyaçlardan ya da gerekli harcamalardan kısılmaması gerekir. Yalnızca lüzumsuz olan masraflar en aza indirilmeli ve bunlardan kalan para her gün ya da her ay kenara atılmalıdır. Bu şekilde kısa sürede kaliteli şekilde para biriktirmek mümkün hale gelir. Böylelikle aylık genel bütçe de sarsılmamış olur ve gereksiz masraflar en aza indirilir.

Önce Mevcut Borçlarınızı Kapatın

Mevcut borçlar, para biriktirilememesinin en önemli etkenidir. Her gün belli bir miktar parayı kenara koyarak para biriktirilmesi ve ay sonunda da bu miktar ile borçların belli kısımlarının ödenmesi mümkündür. Bu şekilde elden yüklü miktarda bir para borçlar için çıkarılmamış olur ve kenara atılan paralar ile borçları kapatmak çok daha kolay hale gelir. Örneğin her gün 5-10 lira gibi bir miktar kenara atılıyorsa ve bu para gereksiz şeylere masraf edilecek bir miktar ise, ay sonunda en azından 200 lira gibi bir miktar borçların kapatılmasına yardımcı olabilir. Bu gibi ufak hesaplar çoğu zaman para biriktirmek ve borçlardan kurtulmak için en kolay yöntemlerdir.
Borçlar beklerken para biriktirmek kişiyi hem zarara sokar hem de bütçenin daha da sarsılmasına sebep olur. Bu yüzden hedefler için para biriktirmeye başlamadan önce borçların kapatılması özellikle önemlidir.

Gerçekçi Hedefler Belirleyin

Para biriktirmeye başlanırken çoğu zaman ev alma, araba alma hayali kurulur ve bunlar para biriktirip satın almak için oldukça yüklü miktarlara denk gelmektedir. Bunlar gibi yüklü miktardaki hedefler yerine daha az masraflı olan hedeflerin belirlenmesi, para biriktirme yolunda azmin de artmasına yardımcı olacaktır. Zamanla hedefe daha çok yaklaşıldığının fark edilmesi insandaki kazanç ve hedefe yaklaşma sevincini arttırır. Bu yüzden daha kısa zamanda gerçekleştirilebilecek olan daha gerçekçi hayaller belirlenmelidir. Kişi yüklü miktarda para biriktirebiliyorsa, ev ya da araba alma gibi hedefler de belirleyebilir ancak bu gibi hedefler genellikle zaman aldığından hevesi kaybettirmektedir.

Birikimlerinizi Yatırıma Çevirin

Uzun ya da kısa süreli olarak belirlenen hedeflerden biri de yatırım yapma olabilir ve belli bir miktar para faizli olarak hesaba yatırılıp değerlendirilebilir. Bunun için de en iyisi koşulları iyice gözden geçirilmiş olan bankalar ile iş yapmaktır. Kısa zamanda en çok faizi kazandıracak olan bankaya yatırılan paralar zamanla daha da değerlenerek yatırım olabilir. Bunun dışında bir iş kurularak ya da para gelir getirecek bir şekilde değerlendirilerek de yatırım haline gelebilir ancak bu gibi girişimlerin olumsuz sonuçlanabileceği ihtimali de unutulmamalıdır. Yatırımlarınıza yön verirken https://paramix.net gibi bir adresi takip etmek faydanıza olacaktır.
 
Üst Alt