reklam reklam

  • Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

EMLAKÇI KOMİSYONUNU KİM ÖDER?

osman75

Forever mIRCX!
Yeni Kullanıcı
Katılım
18 Ara 2019
Mesajlar
65
Tepkime puanı
0
Puanları
6

İtibar:

Emlakçı komisyonu hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilir. İki tarafın da vereceği tutar evin satış bedelinin maksimum yüzde 4’ü kadar olabilir. Alıcıdan yüzde 2, satıcıdan yüzde 2 şeklinde tahsil edilmelidir. Tarafların anlaşması durumunda tek taraftan da emlakçı parası tahsil edilebilir.

Emlak Komisyonu tarifesi Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği gereğince, emlakçı alım satım komisyonu satış bedeli üzerinden hesaplanır. Bu bedel hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı alınmaktadır. Kiralamada ise yalnızca kiralayan kişi ve kurumdan bir aylık kira bedeli + KDV dahil olarak tahsil edilir.

EMLAKÇI KOMİSYONU NASIL HESAPLANIR?

Emlakçı komisyonu ne kadar, taşınmazın bedelinin 300 bin lira olduğunu varsayalım. Bu 300 bin lira tutarındaki değerin yüzde 2’lik oranı 6 bin liraya denk düşer. 6 bin liranın de yüzde 18’lik KDV oranı ise 1.080 liradır. Buna göre; taşınmazı satın alan için 7.080 lira ve satan için de 7.080 lira değerinde emlakçı komisyon bedeli ortaya çıkar. Yani emlakçının alacağı toplam komisyon miktarı 14 bin 160 liradır.

https://www.emlakgundemi.com.tr
 
Üst Alt